Konserwacja jest nieodzowną częścią użytkowania sprzętu elektronicznego. Nie inaczej sprawa ma się w stosunku do korzystania z komputera. Czasowy przegląd konieczny jest z uwagi na poprawne funkcjonowanie systemu.

Wpływ temperatury na kondycję sprzętu

Komputer stacjonarny, czy laptop, zostały skonstruowane do pracy w temperaturze pokojowej. Użytkowanie w wyższej temperaturze może sprawić, iż sprzęt będzie działał z biegiem czasu coraz wolniej. W skrajnych przypadkach może dojść do samoistnego wyłączenia. Dzisiejsze komputery zaprojektowane są w sposób gwarantujący wyłączenie w momencie osiągnięcia niebezpiecznie wysokiej temperatury komponentów. Niskie temperatury, podobnie do wysokich, również mogą wpłynąć na uszkodzenie sprzętu z uwagi na efekt kondensacji, który pojawia się w momencie połączenia niskiej temperatury otoczenia z wysoką temperaturą sprzętu. Wspomniana kondensacja może powodować zniszczenie komponentów komputerowych. Z uwagi na ten fakt komputery stacjonarne oraz laptopy projektowane są z systemami chłodzenia (wentylatory i radiator) podłączonymi do systemu zasilania oraz bezpośrednio do procesora.

Niezbędna konserwacja

Sprzęt komputerowy należy poddawać cyklicznemu czyszczeniu z uwagi na kurz gromadzący się w jego szczelinach. Do tego celu, zamiast odkurzacza, dobrym rozwiązaniem będzie zakup sprężonego powietrza w puszce. Odkurzacze mogą powodować elektryczność statyczną, która może mieć negatywne skutki w kontakcie z czułym sprzętem elektronicznym. Ponadto, w przypadku wentylacji, korzystne będzie dodanie ekstra wentylatora w celu chłodzenia całej skrzyni PC-eta, aby zapewnić właściwy dopływ powietrza. Czyszczenie wentylatorów powinno być wykonywane bez ich przekręcania, ponieważ obrót może generować napięcie wsteczne i uszkodzenia. Można przytrzymać wentylator poprzez włożenie jakiegoś przedmiotu między łopatki.

Zapobieganie

Laptopy, z uwagi na swoją konstrukcję, mają bardzo dobry system chłodzenia, jednak warto rozważyć zakup podkładki chłodzącej w celu dodatkowego zapobiegania przegrzaniu. Aby przeciwdziałać późniejszym, niepożądanym skutkom wpływu otoczenia na komputer, warto również przemyśleć jego położenie w pomieszczeniu. Wpływ promieni słonecznych na wyświetlacz laptopa, czy ekran komputera jest niekorzystny. Należy unikać również lokalizowania komputera na wysokich półkach z uwagi na większą podatność na zakurzenie. W kontekście zasilania, warto zaopatrzyć się w odgromnik w połączeniu z zasilaczem UPS, co zapewni czasowy dopływ energii elektrycznej i zapobiegnie utracie danych podczas przerwy w zasilaniu.

red. ckznak.pl